Konsultacija telefonu:
Tel. nr. +370 647 41362
(Ne)tikėtas spalvų poveikis

(Ne)tikėtas spalvų poveikis

Parašė: giedrius Publikuota: VERTA ŽINOTI Sukūrimo data: 2019-05-29 Paspaudimai: 1869 Komentarai: 0

Rožinė – mergaitėms, žydra – berniukams. Klasika, tačiau realybėje vaikus supa kur kas daugiau spalvų. O ar kada susimąstėte, kaip jos veikia mažuosius?

Neįprastai svarbios

Gyventi nespalvotame pasaulyje būtų nuobodu, bet spalvų svarba neapsiriboja vien estetika. Moksliškai įrodyta, jog spalvos ypač reikšmingos vaikų vystymuisi. Jos veikia tiek emocinę, tiek psichologinę, tiek ir fiziologinę būseną bei raidą. Su kuo daugiau spalvų augdamas susiduria mažylis, tuo geriau vystosi jo smegenys, kūrybiškumas, produktyvumas ir gebėjimas sutelkti dėmesį mokantis naujų dalykų. Visos spalvos svarbios, tačiau kiekviena jų gali veikti skirtingai ir ne visuomet teigiamai – vienos sužadina, padrąsina, nuteikia optimistiškai, kitos kaip tik gali erzinti, varginti ar net bauginti. Blogų spalvų nėra, yra tik netinkamas jų ar jų kiekio pasirinkimas. Renkant spalvas vaikams, nesvarbu, kas tai būtų – kambario sienos, drabužiai ar žaislai, ypač svarbu atsižvelgti į koloritą, mat įrodyta, kad mažieji spalvų poveikiui yra gerokai jautresni už suaugusiuosius.

 

Apie kiekvieną trumpai

Moksliniais tyrimais pagrįsta, jog spalvos veikia ne tik išorinį smegenų sluoksnį, bet ir visą nervų sistemą. Tai reiškia, kad veikiama ne tik žmogaus psichika, bet ir visi organizme vykstantys fiziologiniai procesai. Ką svarbu žinoti apie skirtingas spalvas?

Raudona. Stipriausiai veikianti spalva, atitraukianti dėmesį nuo visų kitų ir intensyviai stimuliuojanti tiek psichiškai, tiek fiziologiškai. Ją vaikų aplinkoje ar aprangoje rekomenduojama naudoti saikingai, ypač, jeigu mažylis ir taip neramus, hiperaktyvus. Raudona gali iššaukti dar didesnį aktyvumą, net nerimą ar irzlumą. Užtat ji naudinga pernelyg pasyviems, ryžto stokojantiems vaikams, tačiau saikingais kiekiais. Lai raudona spalva atžalų kambaryje tebūna akcentinė, tuomet suteiks erdvei šilumos, jaukumo, gyvasties pojūtį.

Mėlyna. Visiška raudonos priešingybė. Šalta spalva, kuri turi slopinantį ir raminantį poveikį. Būnant aplinkoje, kurioje dominuoja mėlyna spalva, šiek tiek mažėja kūno temperatūra, kraujo spaudimas ir pulsas. Ji padeda vaikams nusiraminti ir susikaupti, todėl tinka ypač aktyviems, judriems ir neramiems mažyliams. Pastebėta, kad mėlynos spalvos apsuptyje mažieji lengviau užmiega ir rečiau prabunda. Tiesa, ši spalva nerekomenduojama melancholiškiems vaikams, nes gali veikti slegiančiai ar net kelti depresyvias mintis. Geriausia mėlyną spalvą derinti su šiltesniais atspalviais.

Violetinė. Labai unikali spalva, mat yra dviejų priešingybių – raudonos ir mėlynos – mišinys. Poveikis labai priklauso nuo to, kokio atspalvio yra violetinė spalva – šilto ar šalto. Geriausia, kai abu derinami tarpusavyje. Kuo violetinė spalva šiltesnė, tuo jaukesnė, sužadinanti pozityvumą. Šalti jos tonai veikia raminančiai, bet perteklius gali slėgti. Tinkamai parinkta violetinė spalva sužadina vaiko kūrybiškumą, gerina akademinius pasiekimus, padeda susikoncentruoti ir nurimti hiperaktyviems mažyliams. Tinka tiek mokymosi, tiek poilsio erdvei.

Rožinė. Raudonos ir baltos mišinys, dažniausiai turintis teigiamą poveikį. Nors laikoma mergaitiška spalva, pozityviai veikia ir berniukus. Ši spalva turi visas teigiamas raudonos spalvos savybes, tik poveikis gerokai subtilesnis, todėl mažiau eikvojantis energiją. Mažyliams tinkamiausia švelni rožinė spalva, mat kuria jaukumo, saugumo įspūdį, padeda nusiraminti. Ryškūs rožiniai tonai galimi kaip akcentai, mat perteklius vargina, didina irzlumą, verksmingumą. Nesaikingai naudojama ryški rožinė spalva ypač kenkia droviems intravertiškos prigimties vaikams, mat skatina dar didesnį jų užsisklendimą savyje.

Geltona. Optimistiškiausiai nuteikianti spalva. Ji kuria šilumos, jaukumo įspūdį, skatina džiaugsmą. Pastebėta, kad jos apsuptyje mažyliai elgiasi entuziastingiau, leidžia laisvai reikštis savo vaizduotei ir įkvėpimui. Ypač tinka nedrąsiems, socialumo stokojantiems vaikams, nes skatina bendravimą, atvirumą. Taip pat pastebėta, jog geltoni akcentai vaiko kambaryje padeda mokytis, sutelkti dėmesį, tik vėlgi reikėtų vengti šios spalvos pertekliaus, mat jos poveikis gana intensyvus, nesaikingas naudojimas gali kelti įtampą. Įrodyta, kad tie kūdikiai, kurių aplinkoje per daug geltonos spalvos, netgi dažniau verkia negu jų bendraamžiai.

Oranžinė. Turi geltonai ir raudonai spalvoms būdingų savybių. Sužadina, drąsina, skatina socialumą ir ekstravertiškas savybes. Jos apsuptyje lengviau pajusti džiaugsmą, atgauti jėgas. Labai tinka uždariems, nedrąsiems, savarankiškumo stokojantiems, greitai emociškai ir fiziškai pavargstantiems vaikams. Puikiai tinka norint sužadinti apetitą, tad, jeigu vaikas nevalgus, galima jam nupirkti oranžinius indus ar valgymo įrankius, sodinti prie oranžine staltiese apkloto stalo. Ši spalva taip pat padeda ryte lengviau pabusti, todėl mažyliui galite nupirkti rytinį prabudimų draugą-oranžinį pliušinį žaislą ar ką nors panašaus. Kadangi oranžinės poveikis gana intensyvus, patartina vengti pertekliaus, mat gali varginti.

Žalia. Reprezentuoja gyvybę, puikią sveikatą ir gamtą, todėl veikia raminančiai. Šios spalvos apsuptyje tiek vaikai, tiek suaugusieji jaučiasi labai jaukiai, natūraliai ir ramiai – tai yra stipriausią atpalaiduojantį poveikį turinti spalva. Pastebėta, kad aplink esant žaliai spalvai vaikai jaučiasi saugesni, geriau miega, lengviau įveikia įvairias baimes ir kompleksus, todėl labai tinka nedrąsiems, droviems, savimi menkai pasitikintiems mažyliams. Ši spalva mažina tiek psichinę, tiek fizinę kūno įtampą. Labai tinka paaugliams, nes nuramina jų audrų kupiną vidinį pasaulį.

Ruda. Labai jauki, šilta spalva, kaip ir žalia turinti glaudų ryšį su gamta. Būdami jos apsuptyje vaikai jaučia tiek psichologinį, tiek fizinį komfortą, labiau pasitiki tiek savimi, tiek aplinkiniais. Labai tinkama paaugliams ir tiems vaikams, kurie jaučiasi neramūs, nesaugūs, linkę maištauti, sunkiai pritampa prie aplinkos ir joje galiojančių taisyklių. Pastebėta, kad ruda spalva padeda stiprinti šeimos narių tarpusavio ryšį, skatina šiltesnį bendravimą, didina supratingumą vienas kito atžvilgiu. Kadangi ruda yra gana neutrali spalva, ją vaiko aplinkoje galima naudoti gana gausiai, rinktis kaip pagrindą derinant su akcentinėmis spalvomis.

Balta, pilka ir juoda.  Visos šios spalvos yra neutralios, todėl, jeigu tik nėra jų pertekliaus, nesužadina stiprių pojūčių, emocijų ar fiziologinio atsako. Tokie tonai puikiai tinka kaip fonas ar pagrindas derinant jas su ryškesniais akcentais.  Balta spalva kuria švaros, tyrumo, saugumo įspūdį. Juoda siejama su elegancija, prabanga, paslaptingumu. Pilka – gana konservatyvi, užtat padeda susikaupti, kuria saugumo jausmą. Visgi nederėtų apsiriboti vien šiomis spalvomis, nes vaiko aplinka atrodys negyva, nuobodi, veiks slegiančiai, mažins energiją.      


Palikti komentarą