Konsultacija telefonu:
Tel. nr. +370 676 79932
Kaip išrinkti saugius žaislus?

Kaip išrinkti saugius žaislus?

Parašė: giedrius Publikuota: NAUDINGI PATARIMAI Sukūrimo data: 2019-07-02 Paspaudimai: 2040 Komentarai: 0

Apie ką galvojate pirkdami žaislus? Greičiausiai svarstote, ar jie patiks atžaloms, ar jas lavins, ar greitai nepabos, žinoma, nepamirštate žvilgtelėti į kainą. Derėtų nepamiršti dar vieno ypač svarbaus kriterijaus - saugumo. Ką svarbaus žinoti, kad neįsigytumėte potencialiai kenksmingų žaislų?

Bendri patarimai

        Žaislų pirkimas niekada neturėtų būti impulsyvus žingsnis. Norint, kad žaislai vaikams ne tik patiktų, bet ir būtų saugūs, rekomenduojama atsižvelgti į šiuos patarimus:

Rinktis patikimus pardavėjus. Specialistai rekomenduoja nesivaikyti mažiausių kainų ir pirmenybę teikti tik patikimiems žaislų pardavėjams. Geriausia, jeigu žaislai pagaminti Europos Sąjungoje (ES), mat čia (ne)leistinoms medžiagoms ir apskritai gamybos procesui taikomi griežti reglamentai. ES reikalavimus atitinkantys gaminiai žymimi CE ženklu. Įvežtiniai žaislai iš trečiųjų šalių yra tikrinami, deja, neįmanoma garantuoti šimtaprocentinės jų saugos, todėl į rinką patenka pigūs, bet toksinių medžiagų sudėtyje turintys ar kitaip pavojingi žaislai. Trečiosiose šalyse taikomi kur kas mažesni reikalavimai ir ES draudžiamos cheminės medžiagos ten žaislų gamyboje gali būti naudojamos dideliais kiekiais. Ypač atsargiems reikėtų būti su pigiais Kinijoje gamintais žaislais – juose aptinkama daugiausiai pažeidimų.

Mažiau yra daugiau. Jeigu finansinė padėtis verčia taupyti perkant žaislus, verčiau rinktis mažesnį jų kiekį, bet neaukoti kokybės. Vertėtų pagalvoti apie galimybę žaislų pasigaminti patiems. Internete gausu schemų ir patarimų, kaip pasiūti ar numegzti lėlę, pliušinį žaislą. Pačių rankomis gaminti žaislai bus ne tik unikalūs, bet ir gerokai mielesni už pirktinius.

Atkreipti dėmesį į etiketes. Jose yra informacija ne tik apie tai, kur žaislas pagamintas, tačiau ir kokio amžiaus grupei jis skirtas, nurodomi tam tikri naudojimo apribojimai. Nors šios rekomendacijos tėra bendro pobūdžio, į jas verta atsižvelgti perkant žaislus mažiausiems. Tarkime, jeigu nurodyta, kad žaislas netinka mažyliams iki 3 m. amžiaus, greičiausiai jame yra smulkių detalių, kurias vaikas gali nuryti ar susižeisti jų aštriais kampais.

Pirmenybė natūralumui. Jeigu tik yra galimybė, visuomet pirmenybę teikti iš natūralių medžiagų pagamintai produkcijai. Pavyzdžiui, lai kaladėlės būna ne plastikinės, o natūralaus medžio, pliušinis žaislas ne iš sintetinio audinio, o natūralaus pluošto – medvilnės, vilnos, lino ar kt. Nevertėtų žavėtis labai ryškiais, spalvotais žaislais – kuo spalvos saikingesnės ir natūralesnės, tuo mažiau sintetinių dažų naudota.

Uostyti. Patarimas gali atrodyti keistas, tačiau prieš perkant žaislą naudinga jį pauostyti. Jeigu lengvai pajaučiate plastmasės, dažų ar kitą nemalonų sintetinį kvapą, verčiau gaminį dėti atgal į lentyną. Labai tikėtina, kad jo sudėtyje yra agresyvių cheminių medžiagų, o gamybos procesas buvo nekokybiškas. Tą patį galima pasakyti apie dažančius žaislus – jeigu palaikius juos rankoje pastebite, kad susitepė pirštai, gaminys nėra kokybiškas.

Tikrinti informaciją. Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba savo internetinėje svetainėje nuolatos atnaujina informaciją apie rinkoje aptiktus nesaugius produktus, įskaitant ir žaislus. Vertėtų reguliariai čia užsukti (http://www.vvtat.lt) ir pasitikrinti, ar nesate įsigiję nesaugaus gaminio.


Atsargiai – pavojingos medžiagos!

Kadaise vaikai žaidė iš natūralių medžiagų – medienos, keramikos, natūralių audinių pluoštų – pagamintais žaislais. Šiandienėje rinkoje gausu kur kas spalvingesnių, įvairesnių, deja, kartu ir sintetikos gausių produktų. Kai kurios žaisluose esančios cheminės medžiagos vaikams gali kelti rimtą pavojų, todėl svarbu jas įsidėmėti.

ES draudžiamų arba griežtai ribojamų medžiagų sąrašas:

Medžiagos pavadinimas
Paskirtis
Kur dažniausiai aptinkama
Keliamas pavojus sveikatai
Anilinas
Naudojama dažų ir pigmentų gamyboje.
Lėlėse.
Itin toksiškas, veikia kancerogeniškai, gali paskatinti genetinius pakitimus.
Azodažikliai
Naudojama dažų ir pigmentų gamyboje.
Lėlėse, plastikiniuose, mediniuose, pliušiniuose žaisluose.
Veikia kancerogeniškai, gali sukelti alergijas.
Kadmis
Naudojamas geltonų, oranžinių ir raudonų dažų gamyboje.
Lėlėse, mediniuose ir plastikiniuose žaisluose.
Veikia kancerogeniškai, įkvėpus toksiškas, didina nevaisingumo riziką, trikdo normalų smegenų vystymąsi.
Chromas
Naudojamas žalių, geltonų ir oranžinių dažų gamyboje.
Lėlėse, pliušiniuose, mediniuose ir elektroniniuose žaisluose.
Veikia kancerogeniškai, gali sukelti genetinius pakitimus, nevaisingumą, paskatinti rimtus nudegimus.
Švinas
Naudojamas geltonų, oranžinių ir raudonų dažų gamyboje.
Lėlėse, pliušiniuose, plastikiniuose ir elektroniniuose žaisluose.
Veikia kancerogeniškai, gali sukelti vaisingumo problemas, trikdo normalų smegenų vystymąsi.
Ftalatai
Plastifikatoriai, naudojami didinant medžiagos elastiškumą ir plastiškumą.
Lėlėse, pliušiniuose, plastikiniuose ir elektroniniuose žaisluose.
Veikia kancerogeniškai, gali lemti genetinius pakitimus, sukelti vaisingumo problemas (ypač žalinga berniukams), trikdo vystymąsi, kenkia endokrininei sistemai.

ES nedraudžiamų medžiagų sąrašas:

Medžiagos pavadinimasPaskirtisKur dažniausiai aptinkamaKeliamas pavojus sveikatai
Bromintos degumą mažinančios medžiagos
Mažina gaminio degumą.
Lėlėse, pliušiniuose, plastikiniuose ir elektroniniuose žaisluose.
Toksiškos, kai kurios rūšys veikia kancerogeniškai, kenkia reprodukcinei ir endokrininei sistemoms.
Formaldehidas ir jį išskiriančios medžiagos
Suriša pigmentus su audiniu, mažina gaminio degumą, didina atsparumą glamžymuisi ir vandeniui, naudojamas medienai skirtuose klijuose.
Pliušiniuose ir mediniuose žaisluose.
Įkvėpus veikia kancerogeniškai, gali dirginti gleivines ir odą, sukelti padidėjusį jautrumą.
Perfluorinti angliavandeniai (PFC)
Didina atsparumą vandeniui, riebalams ir purvui.
Lėlėse ir pliušiniuose žaisluose.
Veikia kancerogeniškai, gali sukelti vaisingumo problemas.
Bisfenolis A (BPA)
Pagrindinis komponentas gaminant polikarbonato plastikus, epoksidą, epoksidines dervas.
Lėlėse, plastikiniuose ir elektroniniuose žaisluose.
Trikdo reprodukcinės ir endokrininės sistemų darbą, veikia kancerogeniškai.
Nonilfenolis
Naudojamas kaip stabilizatorius plastikuose, tekstilės paviršiaus apdorojimui.
Lėlėse, pliušiniuose ir plastikiniuose žaisluose.
Trikdo endokrininės sistemos darbą.
Organiniai alavo junginiai
Naudojamas kaip plastiko (dažniausiai skaidraus) stabilizatorius.
Lėlėse, pliušiniuose, plastikiniuose ir mediniuose žaisluose.
Dirgina akis ir odą, toksiškai veikia reprodukcinę ir endokrininę sistemas, įkvėpus žalinga centrinei nervų sistemai.
Chlorinti parafinai
Plastifikatoriai.
Lėlėse, plastikiniuose ir elektroniniuose žaisluose.
Trikdo organizmo vystymąsi, kenkia endokrininei sistemai, gali lemti nevaisingumą.
Triklozanas
Antibakterinė medžiaga.
Lėlėse, pliušiniuose ir plastikiniuose žaisluose.
Didina alergijų riziką, kenkia endokrininei sistemai.

Trumpai

    Pirmą kartą apie žaisluose esančių cheminių medžiagų pavojų sveikatai prabilta tik paskutinio XX a. dešimtmečio pabaigoje. Greitai prasidėjo moksliniai tyrimai, pagrindžiantys, kad dauguma tuometinių žaislų žalojo mažųjų sveikatą.
    JAV atlikti ekologiniai tyrimai atskleidė, kad net 33 procentai žaislų yra potencialiai pavojingų medžiagų - švino, kadmio, ftalatų, bifenolio A (BPA) ir kt.
    Kanadoje atlikti moksliniai tyrimai parodė, jog mažoms mergaitėms skirtuose plastikiniuose papuošaluose penkis kartus dažniau nei kituose vaikams skirtuose žaisluose ir produktuose aptinkama pavojingų toksinių medžiagų, ypač kadmio ir ftalatų.
    JAV statistikos duomenimis, maždaug ketvirtadalis kreipimosi į vaikų gydytoją atvejų yra susiję sus sužalojimais, kurie susiję su nesaugiais žaislais. Beveik pusė šių sužalojimų būna veido ir galvos srityse.
    Statistika byloja, kad kuo vaikas mažesnis, tuo svarbiau atkreipti dėmesį į jam skirto žaislo saugumą. Vaikai iki 12 m. amžiaus sudaro apie 69 procentus visų nepilnamečių, kurie kreipiasi į gydytojus dėl su žaislais patirtų sužalojimų.
   Tiek žaisluose, tiek kituose gaminiuose esančios toksinės medžiagos pavojingos tiek suaugusiems, tiek vaikams, bet pastariesiems kelia bent kelis kartus didesnį pavojų. Jų organizmas dar tik vystosi, todėl yra mažiau atsparus kenksmingam aplinkos poveikiui. Be to, maži vaikai žaislus linkę kramtyti, o tai palengvina cheminių medžiagų patekimą į organizmą.





Palikti komentarą